Tjurruset 2013

Det blir ännu en löparpost i denna mycket sällan uppdaterade blogg. Tredje löparposten på raken, även om det gått ett år sedan den första. Den första handlade ju om Tjurruset och nu har jag avverkat årets upplaga som ägde rum den gångna helgen. Ny plats som vanligt, men nytt var även att de utökat med en extra dag så att fler ska kunna springa. Jag sprang på lördagen.

I år fick vi åka ut till gamla Tullinge flygplats som numera kallas för Riksten friluftsstad. Det har byggts bostäder på en del av gamla flygplatsområdet och om ungefär 20 år så är hela området bebyggt. Jag kom ut till tävlingsområdet i mycket god tid för att hinna träffa supporter-Henrik och löpar-Linda. Damerna startar ju ett antal timmar innan första herrstarten.

Under tiden vi väntade på att Linda skulle komma i mål så passade jag på att gå en bit längs banan och efter bara ett par hundra meter så kom jag till bäverdammen. Det var en sjö av dy och lera med stockar och stenar under ytan. Genom denna skulle man alltså passera. Detta satte nivån så jag var inställd på ett tufft lopp. Linda kom in på en fin tid och efter att ha sagt hej då till familjen Modin så var det dags att börja ladda upp. Av med överdragskläderna, in med väskan och värdesakerna i de olika förvaringarna och sen dags att värma upp. Jag placerade mig långt bak i min startgrupp för att vis av erfarenhet undvika trängseln som uppstår när många löpare ska in på smala stigar. Tidtagningen börjar ju ändå inte förrän man passerar startlinjen.

Jag ska inte gå igenom loppet i detalj men de mest spektakulära hindren i år var sjön där man skulle försöka springa i midjehögt iskallt vatten cirka 150 meter. Det går inte att springa i midjehögt vatten så man fick vada fram och under tiden blev benen och allt annat utstickande rejält nedkylt. Direkt efter detta så skulle man springa uppför en skidbacke. Drygt 300 meter och drygt 40 höjdmeter. Det tog på krafterna även om jag inte sprang så värst mycket.

Nästa spektakulära hinder var ett sandtag där man skulle springa uppför i väldigt lös sand. Det blev till att gå mesta delen igen. Satan så tungt det var så fort man försökte springa ens med små små steg.

Till slut var det så dags för bäverdammen. Inte mycket att tveka på när man väl kom fram utan det var bara att hoppa i. Man bottnade på de flesta ställen, men då och då fick man ta ett par simtag under de 100 meterna man skulle passera.

I mål! #tjurruset

Totalt sett tycker jag det var ett kul lopp, men med lite för mycket “vanlig” löpning på grusvägar och större stigar. Jag vill ha mer obanad terräng.

Siffermässigt så förbättrade jag mitt resultat markant mot förra året. Inte rättvist att jämföra rakt av eftersom banorna skiljer sig åt, men om man jämför min tid med vinnartiderna i år och förra året så ser man en klar förbättring.

2012
Vinnartid: 00.47.34
Min tid: 01.40.04
Efter segraren: 52.30 (+110%)
Min placering: 2928

2013
Vinnartid: 00.41.12
Min tid: 01.15.10
Efter segraren: 33.58 (+82%)
Min placering: 2043

Klockan 11.00 tisdagen den 15 oktober öppnas anmälan för Tjurruset 2014 på loppets hemsida. Jag hoppas vi ses där nästa år!