På ölfestival med Bazooka
Fredrik på Glenfiddich berättade massor av intressanta fakta och sköna stories. Och så fick vi lukta på 64-årig whisky. Den kostade bara 3000 kr per centiliter.
Jag har lagt upp 51 bilder från kvällen.
![]() |
|
||||||||||||||||||||||||






I nya versionen av iTunes (version 5) finns det ett fält där man kan lägga in låttexter. Det visste jag redan, men nyligen läste jag att man kan se dessa låttexter i sin iPod. 

Efter gårdagens vinst, "Årets digitala dagstidning", så strömmar det nu in fina blommor från branschkollegor och leverantörer. Vi har även fått tårta. Smaskens!
Haha, Google klantade sig av någon anledning och glömde bort sin sjunde födelsedag den 7 september. För att reparera misstaget har dom i dag, den 27 september, firat sin sjunde födelsedag med den här special-loggan.
I kväll korades Expressen till årets dagstidning inom digitala medier. Detta skedde vid en gala på Nalen i Stockholm. Vi tog hem titeln före Svenska Dagbladet och Aftonbladet som också var nominerade i kategorin "digitala medier".
En som vågar är Arne Mårtensson. Arne är ordförande i Handelsbanken. Han har dessutom sex andra styrelseuppdrag som måste anses som några av de tyngsta man kan ha i svenskt näringsliv. Som Arne själv säger: "Jag har sju styrelseuppdrag som många skulle ge en högerhand för". Sannerligen. Nu lämnar han alla dessa uppdrag och sticker ut på en jordenruntsegling med frugan. Det går ju ingen nöd på Arne rent ekonomiskt under tiden. Han får 75% av sin lön på 10 miljoner under tio år framöver och därefter (efter 65) får han 65% livet ut. Det är klart det är lite lättare att ta ett stort steg om man har en ekonomisk trygghet. Fick jag 7,5 miljoner om året i tio år så skulle jag sticka ut i världen på fem röda. Bara svänga förbi jobbet och säga hej hej, vi ses. I Arnes fall så räknar han dock med att vara tillbaks på jobbet om tre år.
Jag behöver nya linser och nya glasögon, men jag vet inte vilken optiker som ska få äran att ha mig som krävande kund. Vet du? Tipsa i så fall mig!

I går körde vi en stor fredagsöl på Underbara bar. Som mest var vi 27 personer lyckades jag räkna fram. Vänner och vänners vänner. Mycket trevligt! Jag försökte skapa en ny tradition, fredagsquizen. Denna premiärgång hade jag gjort 9 frågor som alla var relaterade till det hemliga pris jag hade skaffat. Henke B visade att han verkligen är quizkungen och dammade in 8 rätt. Respekt! Priset var Fredrik Strages nya bok Fans.
I går fick jag äntligen mina beställda armband från Lance Armstrong fondation Livestrong. Jag beställde för ett antal veckor sedan men av någon oförklarlig anledning gick det inte att beställa till Sverige. Jag beställde då till samma adress fast i Norge och skrev på extraraden "Sweden NOT Norway". Det funkade ju till slut.
– Jag har hört om detta. Det ska tydligen vara en resa än värre då, säger klubbarrangören, skakar på huvudet, och låt fyra går på.
Svenske entreprenören Niklas Zennström och danske Janus Friis har nu sålt sitt IP-telefoni-bolag Skype till amerikanska e-handelsbolaget eBay. Köpeskillingen landade på helt fantastiska 30 miljarder svenska kronor. Det är helt sjukt mycket!
Fick ett spam från ballerinavalet.com till min jobbadress. Efter ett besök där märker jag att lallarna på Göteborgskex har lyckats med en rad olika språkfel. Här är tre exempel.
Göteborgs Kex
David Hasselhoff figurerar just nu i en reklamfilm för Djuice. Det är hans frihetslåt "Looking for freedom" som används. Sjukt roligt är det, haha.
Bland nyheterna finns ett par intressanta serier. Fängelsedramat Prison Break med Peter Stormare har redan börjat och den verkar lovande. Snyggt filmad och med en story som kan hålla. Ska bli spännande att följa utvecklingen. Har bara sett två avsnitt än så länge.
Komedin Starved är verkligen en sjuk serie, men just därför så intressant. Den handlar om en grupp personer med olika ätstörningar som går i samma terapigrupp. Ett udda grepp men klart intressant. Inget för kräsmagade personer bör kanske tilläggas.
Min favorit Entourage började sin andra säsong redan i början av juni och har nu nästan nått slutet av S02. Snygg och bra serie om en ung och lovande skådis i Hollywood. Handlingen kretsar runt hans karriär och hans kompisgäng (Entourage). Entourage sänds i kvalitetskanalen HBO och bara det indikerar kvalitetsnivån. Serien har en mycket bra hemsida som listar all musik som spelas i serien och även de platser som förekommer.
Dramakomedin Weeds har börjat bra och den kommer jag att följa. Handlingen utspelar sig i ett pittoreskt och på ytan perfekt villaområde i Kalifornien. En ensamstående mamma börjar sälja gräs för att få ekonomin att gå ihop och vi får följa henne och familjen. Weeds är snyggt filmad, något som jag alltid uppskattar.

| Sirqus Alfon är bland det mest skruvade som går att uppleva på en scen. Fyra scengenier blandar helt vrickade cirkusnummer med ösiga världshitar i megafontappning. Det här är electric boogie och clownrap ackompanjerad av en lederhosen-trio med en gammal ståbas, melodica och ett litet leksakstrumset. Man fattar inte riktigt vad man sett men det enda man vet är att man absolut inte kan stå stilla och leendet på läpparna sitter kvar väldigt, väldigt länge. |
Senast spelat
» Lisa Miskovsky - Acceptable Losses
» Lisa Miskovsky - A Brand New Day
» Fleet Foxes - Blue Ridge Mountains
» Joel Alme - In Your Arms
» Joel Alme - The Queen's Corner
» Joel Alme - When the Moon Shakes
» Joel Alme - So Used To Be Saved
» Joel Alme - The Seven Islands
» Joel Alme - I Never Said I Was Brave
» Joel Alme - Always on My Mind
RSS-flöden