OBS! Denna blogg har flyttat!

Den nya adressen är helt enkelt henrik.net och där finns alla gamla inlägg i ny form - välkommen!


01 oktober 2005

Depeche Mode, två veckor i förtid

I natt kom äntligen DMs nya platta "Playing the angel" ut på piratscenen.

Ni som är intresserade kan klicka här.

Jag fick direktleverans och har nu lyssnat igenom skivan ett par gånger. Det verkar lovande!

Officiell release är den 17 oktober.

6 kommentarer:

Anonymous Gahan sa...

har lyssnat några gånger och även om jag hade hoppats på en ny "Violator" efter "Precious" blev jag lite lätt besviken men den är fortfarande riktigt bra!
"Suffer Well","Precious","A Pain That Im Used To" & "Nothing's Impossible" är tidiga favoriter men "Macrovision" är ett riktigt botten napp.
Tips: "Free" b-sida på "Precious" singeln, riktigt bra! =)

20:30  
Anonymous Anonym sa...

Jävla tjuv! Betala för dig!

20:41  
Blogger Henke sa...

Jag har inte stulit något så tillmälet tjuv är helt fel. Dessutom går det inte att betala för sig ännu. Skivan finns ju inte i iTunes ännu.

Men åh, här kommer ju Cardigans nya också. Den ska jag lyssna på nu. Släpps den 17 oktober.

20:53  
Anonymous gahan sa...

hmmm...jag har laddat ner den men kommer köpa den så fort den finns i butik. Jag vill ha mina skivor i cd hyllan och inte bara i datan...call me old fashioned =)

21:51  
Blogger modde sa...

Här laddas ingenting. Funkar inget vidare med 56 k modem.

hmmmfff

µ

08:39  
Blogger jimmy holmfeldt sa...

Nothing's impossible låter som något som kunde varit med på Black Celebration. Myser. Skivan låte riktigt bra. Det är väl egentligen bara Damaged people jag är tveksam till.

15:45  

Skicka en kommentar

<< Startsida