I dag blev det officiellt att Bosse Andersson blir chefredaktör på Östersunds-Posten. Bosse är nu redaktionschef på Expressen.se.
Vi som jobbar på Expressen.se är självklart glada för Bosses skull, men det är otroligt tråkigt att förlora honom. Det är ett kanonjobb han fått.
Thomas Mattsson, chefredaktör för Expressen Nya Medier, säger: – ÖP är att gratulera! Bosse Andersson är mycket uppskattad bland medarbetarna på Expressen.se för sitt engagerade och prestigelösa ledarskap. Han är också en erfaren journalist som tidigare var editionschef för Expressens papperstidning. – Bosse Andersson är ett klokt val av ÖP eftersom han kan nya medier. ÖP producerar ju sen länge lokal-tv för TV4 och i går startade “ÖP-TV” nyhetssändningar på Internet. Via Expressen.se
|
ÖP: Han blir ny chefredaktör på ÖP
Dagensmedia: Expressen-chef blir chefredaktör på Östersunds-Posten
Vännerna och familjen Saltzberg på AB Perineum tackar för en fin tid.
*LOL*